Najdrahší tuniak na svete stál koľko?! – dražba v Japonsku

Japonsko je známe tým, že je v mnohých ohľadoch dokonalé, extravagantné a vysoko na špičke. Do tejto sushi krajiny cestujú ľudia z celého sveta, aby videli jej prírodné krásy, kultúru a módu.
Gastronómia je bez výnimky rovnako na vysokej úrovni ako čokoľvek iné. Tradičná a veľmi extravagantná novoročná aukcia sa v súčasnosti koná na slávnom tokijskom trhu s rybami Toyosu. V roku 2018 bol kultový rybí trh Tsukiji, obľúbená turistická atrakcia, uzavretý a premiestnený do oblasti Toyosu.
Tuniakový kráľ
Aukcia by sa nezaobišla bez prítomnosti pána Kiyoshi Kimuru, ktorý sám seba nazýva „tuniakový kráľ“ a prischla mu prezývka „kráľ Sushi“. Vedie slávny reštauračný reťazec so sushi s názvom „Sushizanmai“. Povedať, že sa aukcie zúčastňuje pravidelne by nebolo dostačujúce.
Aukcia veľkých rozmerov trvá iba pár minút a pán Kimura má rezervované miesto v popredí ako držiteľ rekordu v nákupe najdrahšieho tuniaka na svete práve na tomto trhu. Ceny počas prvej aukcie v roku sa považujú za najdôležitejšie a uchádzači často musia ponúknuť viac a zaplatiť za ryby oveľa vyššiu cenu ako je ich skutočná hodnota.
Tradícia, ako vieme, je pre Japoncov veľmi dôležitá. Aj keď sú ceny extravagantné, možnosť byť na titulkoch novín na celom svete pre dražiteľa znamená bezplatné PR a reklamnú príležitosť na nasledujúci rok. Vzhľadom na to, že ide väčšinou o majiteľov reštaurácií, je tento druh uznania dôležitý pre ich úspech, najmä na trhu ako Japonsko.
V roku 2019 padol rekord
Minulý rok, 5. januára 2019, Kimura zložil neuveriteľných 3,1 milióna dolárov za obrovského tuniaka, čím sa stal najdrahšou predanou rybou na svete. Kiyoshi Kimura kúpil 278 kg (612 libier) tuniaka modroplutvého, ktorý je ohrozeným druhom, na prvej novoročnej aukcii na novom tokijskom trhu s rybami. Tento rok, aj keď nie tak extrémne vysoký ako minulý rok, Kimura stále drží rekord v nákupe najdrahšieho tuniaka a uskutočnil ďalší veľkolepý nákup za 1,75 milióna dolárov, čím sa stal druhým najvyšším nákupom v histórii.
Tento modroplutvý tuniak je extrémne drahý, lebo ponuka je obmedzená a vývozné náklady sú šialene vysoké. Japonci, ktorí sú jeho najväčšími spotrebiteľmi, boli medzinárodne kritizovaní za nadmerný rybolov tuniaka modroplutvého a bol vyhlásený za ohrozený druh. Ak sa však niekedy vydáte do Japonska, určite ho ochutnajte, pretože jeho kvalita je skutočne dokonalá.